سه‌شنبه 2 بهمن 1397  
English خانه تماس با ما نقشه سایتپایگاههای امداد و نجات اورژانس 115 ( شهری  و جاده ای )

شرح خدمات مرکز اطلاعات اورژانس خنداب
مرکز اورژانس 115 خنداب همواره درصدد ارتقاء خدمات و جلب رضایت هموطنان عزیز ، بویژه شهروندان محترم بوده است.
اورژانس115 همانگونه که از نامش پیداست امدادرسان بیماران ، مصدومین و مجروحین در بحرانی ترین و حیاتی ترین لحظات زندگی انسانها می باسد و به عبارت دیگر مسئولیت امداد رسانی به مخاطبین مذکور را از بدو بروز حادثه تا انتقال به بیمارستانها عهده دار می باشد. این اقدامات در شهرستان خنداب در قالب پایگاه شهری خنداب و پایگاه جاده ای جاورسیان توسط تکنیسینهای اورژانس (فوریتهای پزشکی) انجام می گیرد و درخواست خدمات نیز از طریق تلفن انجام می گیرد.
 
مواردی که در آنها می توان از اورژانس 115 تقاضای کمک کرد :
 
اورژانسهای قلبی
احساس درد و سنگینی یا فشار در قفسه سینه و احساس سوزش در ناحیه پشت جناغ، مواردی است که ما را به درد با منشاء قلبی مشکوک می نماید.

در صورتیکه شکایات فوق بین 5 تا 30 دقیقه طول بکشد و فرد در روزهای مختلف با آنها مواجه باشد، بیشتر تشخیص آنژین صدری (درد قفسه سینه به علت کاهش خون رسانی به قلب ) مطرح می گردد. در صورتیکه درد بیش از 30 دقیقه طول بکشدو همراه با تهوع و استفراغ , تعریق , انتشار درد به زیر جناغ , قفسه سینه , بازوها , شانه ها , اندامها, شکم و بین دو کتف باشد. بایستی به فکر احتمال سکته قلبی بود. از علائم همراه بیماریهای قلبی, تنگی نفس ناگهانی, ضربان نامنظم قلب به شکل ناگهانی, فشار خون بالا و یا افت فشارخون و سوزش معده و عدم هضم غذا می باشد. دردهایی که به طور متوالی بین از چند ساعت تا چند روز ادامه یابند و یا دردهائی که کمتر از یک دقیقه طول می کشند, معمولا منشاء قلبی ندارند.
 
اورژانس های تنفسی
یکی از نشانه های هشدار دهنده بیماری های تنفسی ، تنگی تنفس است که بیماریهای چون آسم ، انسداد راه های هوایی، عفونت های ریوی و ... را مطرح می نماید. باید توجه داشت که " تنگی نفس به معنای تنفس تند نیست " بلکه حالتی است که فرد در آن وضعیت به سختی و به شکل غیر عادی تنفس می کند.
اورژانس های گوارشی
از موادی که در بیماریهای گوارش، نیاز به مداخله اورژانس دارد، می توان به خونریزی های گوارشی ( استفراغ خونی یا مدفوع قیری شکل)، درد شکم به شکل حاد که با حساسیت شکم ، استفراغ و یا بی اشتهائی همراه است اشاره کرد. عوارض ناشی از ضربه های شدید به شکم نیز جزو موارد اورژانس تلقی می شود.
اورژانس های ادراری
این بیماری ها شامل دردهای شدید و ناگهانی پهلو به همراه یا بدون ادرار خونی ، قطع ادرار و سوزش ادرار است.
اورژانس های دستگاه اسکلتی
این بیماریها عبارتند از شکستگی های باز یا بسته استخوان ها ، در رفتگی در مفاصل و اندام ها ، پارگی وسیع بافت نرم در اندام های بدن.
اورژانس چشم
مهم ترین موارد اورژانس مربوط به چشم را ضربه به چشم، ریختن مواد شیمیائی، سوختگی حرارتی و علائم افزایش فشار چشم( شامل درد ناگهانی در چشم و حدقه، سر درد شدید و تاری دید) تشکیل می دهند.
اورژانس های اعصاب
موارد زیر در بیماری های اعصاب ، نیاز به مداخله اورژانس دارند:
1- تشنج و حمله صرعی
2- سکته مغزی با علائم فلج اعضا، اختلال تکلم و موارد دیگر
3- اختلال هوشیاری و اعضا
4-سردردهای شدید و ناگهانی به همراه سفتی گردن و استفراغ مکرر
5- ضربه به جمجمه یا ستون فقرات به دنبال سقوط از بلندی ها و یا تصادف با خودرو
اورژانس های گوش و حلق و بینی
این مورد شامل خونریزی های شدید از بینی، ضربه به گوش، ضربه به فک و صورت، دررفتگی فک و ماننداست.
بارداری
در خانم های باردار، هرگونه سقط، تشنج، فشار خون بالا به همراه تاری دید و تورم دست و پا ، خونریزی های شدید و شروع دردهای زایمانی در صورتی که دسترسی به پزشک میسر نباشد، به عنوان بیماری های اورژانس مطرح هستند.
حوادث محیطی و شغلی
حوادث محیطی و شغلی، طیف وسیعی از موارد اورژانس را در بر می گیرند که مهم ترین آنها عبارتند از:
تصادف با وسائط نقلیه
- سقوط از بلندی
- سوختگی
- برق گرفتگی
- آوار
- مسمومیت های داروئی و شیمیائی
- خودکشی
- گزیدگی توسط مار، عقرب و سایر جانوران
- غرق شدگی.

در باره استان
در باره دانشگاه
تماس با ما
نقشه سایت 
راهنمای سرویسهای تحت وب
پست الکترونیک 
سامانه سیب 
طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved