سه‌شنبه 2 بهمن 1397  
English خانه تماس با ما نقشه سایتخُنداب شهری است در شهرستان خنداب استان مرکزی ایران.جمعیت شهر خنداب طبق آمار گیری جامع سال ۱۳۸۵ بالغ بر ۶۹۸۲ نفر بوده‌است .این بخش در سال ۱۳۸۶ به شهرستان ارتقا یافت وهم اکنون یازدهمین شهرستان استان مرکزی به حساب می‌آید.شغل اصلی ساکنان این منطقه کشاورزی وباغداری می‌باشد کارخانه تولید آب سنگین خنداب در ۵ کیلومتری این شهرستان واقع شده‌است. در گذشته‌ای نه چندان دور یک رود خانه به نام قره چای از میان این شهر عبور می کرده که به دلیل استفاده های بیش از حد روستاییان و آب سنگین، سطح آب زیر زمینی کاهش یافته و به یک رود خانه فصلی تبدیل شده است .
خنداب از سه محله تشکیل شده‌است خنداب، قلعه خنداب و حصار خنداب که اکثراً به زبان ترکی تکلم می‌کنند منطقه شراء که وجه تسمیه آن به معنی شاه راه وچراء به معنی چراگاه وچهار راه می باشد که در گذشته جاده‌ای از شرق به غرب این بخش وجود داشته که جاده خرم آباد،بروجرد بوده‌است.
مهمترین محصول این منطقه انگور می باشد که به صورت کشمش فراوری شده و به کشور های دیگر صادر می شود.باغات سیب وگوجه وهلواز دیگر محصولات این منطقه است . همچنین لوبیا، گندم و یونجه کشت می شود. دراین منطقه اکثر باغداران انگور محصولات خود را به صورت تیزاب کشمش می کنند و به کارخانه های غربال گری و تولید کشمش جهت صادرات به کشورهای دیگر میفرستند. درگذشته نه چندان دورمردم این منطقه معمولاً به صورت خود کفا امرار معاش می کردند از کشت تمام محصولات صیفی جات ، غلات و گندم تا پخت نان و پرورش حیوانات خانگی برای استفاده از لبنیات و گوشت و پشم در گذشته زنان علاوه بر خانه دارو نگهداری حیوانات خانگی به بافتن فرش دستی نیز علاقه میورزیدند اما با گذشت زمان ،صنعتی شدن،و ارتقا این بخش به شهرستان فقط در بعضی از مناطق کوچک این شهرستان می توان بافت قبلی و زندگی روستایی را مشاهده کرد این شهرستان هم اکنون دارای مراکز عالی و دانشگاهی معتبر نیز می باشد.

شهرستان خُنداب یکی از شهرستان‌های تازه ‌تأسیس در استان مرکزی ایران است. زبان رایج در خنداب ترکی آذربایجانی است.
جمعیت
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش خنداب در سال ۱۳۹۰ برابر با ۵۸۲۶۲ نفر بوده‌است که از این میان ۵۳۶۱۰ نفر نفر مرد و ۵۳۷۵۸ زن بوده‌اند. این شهرستان ۳۳۳۴۷ خانوار دارد.

جغرافیا
این بخش مشتمل بر شهر خنداب و پنج دهستان به شرح زیر است: استوه این شهرستان در سال ۱۳۸۶ خورشیدی با ابلاغ مصوبه کمیسیون سیاسی دفاعی هیات دولت، از بخش به شهرستان ارتقاء یافت.
بخش مرکزی شهرستان خنداب شامل دو بخش است:
خنداب
دهستان استوه
منطقه خنداب با ۷۲ هزار نفر جمعیت دارای استعدادهای ویژه کشاورزی، گردشگری و مزیت استقرار تاسیسات آب سنگین است.
روستای جاورسیان نیز به عنوان مرکزیت بخش متشکل از دهستان‌های زیر در تابعیت شهرستان اراک ارتقا یافته‌است:
دهستان اناج
دهستان سنگ سفید
دهستان جاورسیان
این سه دهستان پیش از این در تابعیت بخش خنداب بودند.

در باره استان
در باره دانشگاه
تماس با ما
نقشه سایت 
راهنمای سرویسهای تحت وب
پست الکترونیک 
سامانه سیب 
طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved